16 czerwca 2021 Udostępnij

Wybór mebli do pokoju dziecięcego


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Rynek jest pełen różnych modeli, zaczynając od klasycznych mebli po meble, które rosną wraz z dzieckiem. Dobrze dobrane meble mogą służyć dziecku przez wiele lat, więc warto zadbać o neutralną stylistykę, która nie będzie później problemem wraz ze zmianami gustu dziecka. Jakie meble wybrać dla dzieci?

Meble dla niemowlaka i noworodka

W przypadku tak małych dzieci możemy zdecydować się na zakup całego zestawu gotowych rozwiązań lub dobrać elementy pojedynczo. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady - jedno jest tańsze, a drugie pozwala na większą dowolność. Warto także dobrać odpowiednio barwy, ponieważ wystrój może mieć wpływ na humor, sen, a nawet apetyt dziecka.

Najważniejszym elementem jest oczywiście łóżeczko, które powinno być centrum naszej uwagi. Możemy wybrać model, który posiada regulację wysokości materaca, co pozwoli na jego modyfikacje. Co istotne łóżeczko musi być wyposażone w bariery, które będą chronić dziecko. Przeważnie łóżeczka mają wymiary 120 x 60 cm, ale nie musimy się ograniczać tylko do tego wymiaru. 

W pokoju dziecięcym warto zainstalować także specjalny przewijak na łóżko lub komodę z przewijakiem, co ułatwi przewijanie malucha. Komody takie pozwolą także na wygodne trzymanie rzeczy w pokoju dziecka.

Meble dla dwulatka

Dla dwulatków idealnym rozwiązaniem będą meble flexible, które można dowolnie układać w pokoju i dopasowywać do jego gustu. Można kupić tanie meble z płyty MDF, ale także zainwestować w droższe meble drewniane. W przypadku dwulatków można kupić łóżko z barierkami, które można zdemontować. Ważne będą również komody i szafki do przechowywania zabawek.

Ciekawym rozwiązaniem jest podzielenie pokoju na strefy. To pozwoli utrzymać porządek w pokoju, a jednocześnie zapewni bezpieczeństwo dziecka.

Meble dla pięciolatka 

Przy zakupie mebli dla pięciolatka trzeba mieć w pamięci, że dziecko niedługo będzie chodzić do szkoły. Bardzo istotne będą więc odpowiednie biurko i fotel, gdzie dziecko będzie uczyć się i bawić. Dobrym rozwiązaniem może być biurko, które oferuje regulowaną wysokość blatu.

Pokój warto wyposażyć w wielokolorowe meble, co pobudzi wyobraźnię dziecka i będzie bodźcem do jego rozwoju. Nie można zapomnieć, że dziecko powinno się jednak czuć w swoim pokoju bezpieczne. 

Równie ważne jest dobrze dobrane łóżko, które powinno być komfortowe, a jednocześnie na tyle duże, by nie wymieniać go zbyt szybko. Dobrym rozwiązaniem będą modele z wysuwaną szufladą, co znacząco zwiększy pakowność mebli.

Meble dla dziesięciolatka

Meble dla nastolatków powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Warto zrezygnować z bajkowych wzorów na rzecz dojrzałego designu, co pozwoli meblom dużej przetrwać. Ponownie bardzo istotnym elementem wystroju będzie biurko i fotel, który powinien zapewnić ergonomiczną postawę i być dopasowanym do wzrostu dziecka. Blat biurka powinien być dopasowany do wysokości fotela oraz dobrze oświetlony, by pozwolić na komfortową naukę.

Bardzo istotna będzie także odpowiednia ilość szafek i półek, gdzie nasza pociecha będzie mogła gromadzić kolejne książki, przybory lub inne ważne dla niej rzeczy. Bardzo ważna będzie także duża szafa na bieliznę i ubrania. 

Jako rodzić musimy też pamiętać, że w tym wieku dzieci zaczynają zwracać uwagę na wystrój wnętrza. Najlepiej więc urządzać pokój razem z dzieckiem, by ten spełniał jego oczekiwania i połączony był z jego gustem i zainteresowaniami. To sprawi, że pokój ten będzie mógł pozostać w tej samej formie przez dłuższy czas.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Kontener podbiurkowy Wuteh KO-4 Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Lada recepcyjna Sove SV-92 Kup teraz

Michał Brzeziński