31 lipca 2017 Udostępnij

Bezpieczne meble dla dzieci - jak wybrać?


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Jeśli za niedługo urodzi się Wam dziecko to warto będzie myśleć o tym jak wyposaży się pokój dziecka, gdy chodzi o meble. Obecnie jest bardzo szeroka oferta i nie do końca wiadomo czym w trakcie zakupu powinniśmy się kierować. Estetyka ma duże znaczenie, ale z drugiej strony najważniejsza zawsze musi być kwestia bezpieczeństwa dziecka i na to właśnie trzeba będzie zwracać uwagę. Podpowiemy więc jak powinno się wybrać meble do pokoju dziecięcego.

Bezpieczeństwo

Podstawowa sprawa jest taka, że wiele osób myśli o tym, by mieć dla dziecka pokój, który będzie doskonale wyglądał, by wybrane kolory były przemyślane. Wybierając meble myślimy o dobrej cenie i nowoczesnym designie. Nim jednak zdecydujemy się na kupno mebli powinniśmy sprawdzić czy będą one spełniać normy bezpieczeństwa, które w ramach UE będą obowiązywać. Trzeba będzie także sprawdzić jak wizualnie meble wyglądają. Sprzedawcy powinno się dopytywać czy te wybierane przez nas meble posiadają stosowne certyfikaty, czy były prowadzone badania pozwalające na określenie ich trwałości.

Co powinniśmy brać pod uwagę?

Jeśli chodzi o meble dla dziecka nie mogą one być wykończone ostrymi krawędziami. Wszelkie narożniki, zukosowane części powinno się eliminować. Szuflady, drzwiczki powinno się robić tak, że będą miały mechanizm wolnego zamykania. Dzięki niemu będzie można uniknąć sytuacji, w której dojdzie do przyciśnięcia palców. Elementy mechaniczne to jednak nie wszystko co trzeba brać pod uwagę.

Wybór mebli dziecięcych

Bardzo ważne będzie to, by meble były bezpieczne od strony chemicznej. Materiały, które będą miały kontakt ze skórą dziecka powinny być zawsze wolne od metali ciężkich. Wymóg ten będzie dotyczył między innymi lakierów, którymi pokrywane będą elementy drewniane i tworzyw z których tworzy się elementy wzmacniające czy dekoracyjne do mebli.

Warto sprawdzić certyfikaty

Musimy pamiętać, że w początkowych miesiącach oczywiście dziecko spędza w łóżku czy kołysce bardzo wiele czasu i dlatego kupując ten mebel trzeba będzie zwracać uwagę na to jak producent zadbał o jakość i ważne aspekty budowy mebla. Łóżeczka i kołyski powinno się przygotowywać w zgodzie z normami PN-EN1130-1 oraz PN-EN 1130-1 [PN-EN 1130-1:2001; PN-EN 1130-2:2001].

Wszystkie łóżeczka i kołyski przygotowywane z drewna są najbardziej popularne i powinniśmy sprawdzić czy nie posiadają one znaków zgnilizny czy ataku owadów. Zastosowane w trakcie produkcji drewno musi być czyste, wolne od biotycznego porażenia.

Łóżeczka dziecięce albo łóżka składne o długości miedzy 90 a 140 cm podlegają regulacjom z norm PN-EN 716-1 +A1:2013-06 oraz PN-EN 716-2 +A1:2013-06. Obecnie producenci przygotowują łóżeczka, które można z czasem przerobić i zwiększyć przez demontaż bocznych ramek ze szczebelkami. Jeśli łóżko będzie miało ponad 140 cm będzie określane jako łóżko dla dorosłych i będzie już podlegać innym normom.

Wybór mebli dla dzieci jest bardzo duży, dlatego spośród tych różnych propozycji zawsze będzie można coś atrakcyjnego znaleźć. Na pewno trzeba dążyć do tego, by wybór był świadomy, by zawsze decydować się na dobre produkty, na wysokim poziomie.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Kontener podbiurkowy Wuteh KO-4 Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Lada recepcyjna Sove SV-92 Kup teraz

Piotr Mierzwa