26 marca 2021 Udostępnij

Jak wybrać biurko do biura – przewodnik po nowoczesnych biurkach komputerowych i nie tylko


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Biurko to dla wielu osób podstawa do pracy. Nie ma znaczenia, jaką działalność wykonujesz: tworzenie projektów architektonicznych, haseł reklamowych czy sporządzanie raportów księgowych, w każdym przypadku robisz to siedząc przy stole. Jak wybrać odpowiednie biurko dla pracownika?

Materiał

Podstawą mebli jest z reguły płyta wiórowa (płyta wiórowa) lub MDF (płyta pilśniowa o średniej gęstości). Płyta MDF produkowana jest poprzez prasowanie na sucho drobno zdyspergowanych zrębków drzewnych pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury. Pod względem właściwości środowiskowych i jakościowych materiał ten jest bliższy naturalnemu drewnu, chociaż jest znacznie tańszy. Główną zaletą płyty wiórowej, która jest gorsza od MDF pod względem wytrzymałości, jest niski koszt tego materiału. Właściwie to tłumaczy dużą popularność płyt wiórowych w segmencie produkcji mebli biurowych. Pokrycie drogimi materiałami, w szczególności okleiną, jest prerogatywą dla mebli biurowych dla kierownictwa. Meble dla personelu mają zwykle prostsze i tańsze wykończenia. Wynika to z częstej zmiany właścicieli, a także z faktu ten drogi materiał fornirowy jest bardziej podatny na zarysowania. Jednym z najnowszych trendów jest melaminowa powłoka antyrefleksyjna. Dodatkowym plusem będzie obecność wstrząsoodpornej krawędzi chroniącej powierzchnie końcowe. Zapobiega to odpryskom i zarysowaniom, które psują wygląd mebli.

Kształt biurka

Tradycyjny kształt stołu biurowego jest prostokątny. Jednocześnie w ostatnim czasie znacznie wzrosła różnorodność form stołów dla personelu: ergonomiczne w kształcie litery C, kręcone, ze wgłębieniem w miejscu, w którym znajdzie się krzesło biurowe, pół-owalne, a nawet oryginalny trapez. Te same klasyczne blaty mogą mieć zaokrąglone rogi. Za optymalną wysokość pulpitu przyjmuje się 72-78 cm, jednak jasne jest, że pracownicy o wzroście 145 cm lub 210 cm raczej nie będą czuli się komfortowo przy stole o średniej wysokości, na przykład 75 cm. W takich przypadkach nieodzownym rozwiązaniem stanie się regulacja wysokości stołu. Może odbywać się ręcznie lub automatycznie.

Mocowanie podpory biurka

W biurkach wyposażonych w napęd elektryczny wystarczy samodzielnie wprowadzić wymagane parametry wysokości na płytce elektronicznej. Wsporniki nowoczesnych stołów roboczych mogą być wykonane z tradycyjnego panelu lub z metalu. W tym drugim przypadku możliwe są wariacje: nogi stołu mogą być proste lub pochylone, lub wygięte pod kątem, w niestandardowym kształcie litery L. W niektórych kolekcjach nogi mają kółka, co jest wygodne przy przestawianiu biurka. W porównaniu do wsporników paneli ramy metalowe są konstrukcją trwalszą, ale jednocześnie droższą. Współcześni konstruktorzy oferują komfortowe miejsca pracy stworzone na zasadzie „wszystko pod ręką”. Idealnie biurko powinno być ustawione tak, aby pracownik miał możliwość otwierania szafek, szafek, wyjmowania rzeczy z półek bez wstawania z krzesła. Standardowa grubość blatu roboczego to 22 mm.

Optymalne wymiary biurka roboczego to szerokość 650 mm, długość 1300 mm. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracowników, którzy aktywnie pracują z dokumentami papierowymi, które zajmują dużo miejsca. Zwróć uwagę na sprzęt używany do montażu stołów.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Kontener podbiurkowy Wuteh KO-4 Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Lada recepcyjna Sove SV-92 Kup teraz

Piotr Mierzwa