23 marca 2021 Udostępnij

Fotel biurowy czy gamingowy

Nie jest tajemnicą, że efektywność w grze zależy od wielu czynników - mocy komputera, wielkości wyświetlacza i urządzeń peryferyjnych. Ważna jest również wygoda gracza. I tu pojawia się pytanie, które krzesło wybrać - zwykłe biurowe, czy też wybrać bardziej modne i droższe gamingowe? Czy będzie to wygodne i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wysokiej jakości fotele gamingowe zbudowane są w oparciu o całkowicie metalową ramę, a wypełnieniem jest pianka poliuretanowa, która utrzymywana jest na elastycznych paskach. Dzięki takiej konstrukcji fotele do gier są praktycznie niezniszczalne, rzadko pękają i nie tracą kształtu przez długi czas. Poradzą sobie również z dużą wagą użytkownika - 90/120/150 kg w zależności od modelu. W fotelach do gier popularnych producentów stosowana jest wysokiej jakości sztuczna skóra, która z czasem nie pęka ani nie złuszcza się.

Przy tańszych krzesłach do gier i biurowych - powłoka może służyć przez długi czas lub może ulec zniszczeniu w ciągu roku. Charakterystyczną cechą większości foteli gamingowych jest możliwość regulacji pochylenia oparcia w szerokim zakresie kątów - od 90 do 180 stopni za pomocą specjalnej dźwigni. Przechyl tył fotela do gier pozwala to wygodnie dopasować krzesło do swoich potrzeb, a także szybko zmienić pochylenie oparcia do woli, w zależności od tego, czy teraz pracujesz, grasz, chcesz obejrzeć film czy po prostu odpocząć.

Główne mechanizmy stosowane zarówno w fotelach biurowych, jak i do gier to mechanizm uchylny i multiblok. Plandeka stosowana jest w tańszych krzesłach i pozwala jedynie na zamocowanie go w stałej pozycji lub obrócenie na bujanym fotelu. Multiblok pozwala na ustawienie pochylenia całego krzesła w jednej z pięciu pozycji, co jest wygodne do oglądania filmów i grania na padzie. Takie krzesła są znacznie droższe, ale jeśli to możliwe, lepiej jest wybrać model z takim właśnie mechanizmem, jest naprawdę bardzo wygodny.

Zazwyczaj fotele do gier są wyposażone w poduszkę lędźwiową i pod głowę, które można przesuwać w górę i w dół, aby uzyskać wygodniejszą i bardziej prawidłową pozycję. Warto jednak zauważyć, że nie są one wygodne dla wszystkich i wielu w ogóle ich nie używa. Poduszka pod plecy jest odpowiednia tylko dla szczupłych użytkowników i pozwala wygodnie jest przechylić głowę na zagłówku w pozycji rozluźnionej, ale nie podczas intensywnej pracy.

Prawie wszystkie nowoczesne fotele do gier są wyposażone w podłokietniki o regulowanej wysokości, szerokości, długości i kącie w płaszczyźnie poziomej. Można je również całkowicie zdjąć, aby nie przeszkadzały w siadaniu. Ich powłoka jest przyjemna, podobnie jak szczelna guma.

W zwykłych fotelach podłokietniki są przeważnie mocowane na sztywno, a czasami stanowią element konstrukcyjny, na którym opierają się oparcia i nie można ich zdjąć. W niektórych modelach w najlepszym przypadku można je obniżyć, aby podjechać bliżej stołu. Wysokiej jakości fotele do gier mają wzmocnione gumowane koła, które nie powodują dużego hałasu ani nie rysują podłogi. W niedrogich krzesłach biurowych kółka są słabe, z czasem mogą się zepsuć, zaciąć i nie posiadają powłoki chroniącej podłogę przed zarysowaniami.

Michał Brzeziński