23 marca 2021 Udostępnij

Fotel biurowy czy gamingowy


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Nie jest tajemnicą, że efektywność w grze zależy od wielu czynników - mocy komputera, wielkości wyświetlacza i urządzeń peryferyjnych. Ważna jest również wygoda gracza. I tu pojawia się pytanie, które krzesło wybrać - zwykłe biurowe, czy też wybrać bardziej modne i droższe gamingowe? Czy będzie to wygodne i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wysokiej jakości fotele gamingowe zbudowane są w oparciu o całkowicie metalową ramę, a wypełnieniem jest pianka poliuretanowa, która utrzymywana jest na elastycznych paskach. Dzięki takiej konstrukcji fotele do gier są praktycznie niezniszczalne, rzadko pękają i nie tracą kształtu przez długi czas. Poradzą sobie również z dużą wagą użytkownika - 90/120/150 kg w zależności od modelu. W fotelach do gier popularnych producentów stosowana jest wysokiej jakości sztuczna skóra, która z czasem nie pęka ani nie złuszcza się.

Przy tańszych krzesłach do gier i biurowych - powłoka może służyć przez długi czas lub może ulec zniszczeniu w ciągu roku. Charakterystyczną cechą większości foteli gamingowych jest możliwość regulacji pochylenia oparcia w szerokim zakresie kątów - od 90 do 180 stopni za pomocą specjalnej dźwigni. Przechyl tył fotela do gier pozwala to wygodnie dopasować krzesło do swoich potrzeb, a także szybko zmienić pochylenie oparcia do woli, w zależności od tego, czy teraz pracujesz, grasz, chcesz obejrzeć film czy po prostu odpocząć.

Główne mechanizmy stosowane zarówno w fotelach biurowych, jak i do gier to mechanizm uchylny i multiblok. Plandeka stosowana jest w tańszych krzesłach i pozwala jedynie na zamocowanie go w stałej pozycji lub obrócenie na bujanym fotelu. Multiblok pozwala na ustawienie pochylenia całego krzesła w jednej z pięciu pozycji, co jest wygodne do oglądania filmów i grania na padzie. Takie krzesła są znacznie droższe, ale jeśli to możliwe, lepiej jest wybrać model z takim właśnie mechanizmem, jest naprawdę bardzo wygodny.

Zazwyczaj fotele do gier są wyposażone w poduszkę lędźwiową i pod głowę, które można przesuwać w górę i w dół, aby uzyskać wygodniejszą i bardziej prawidłową pozycję. Warto jednak zauważyć, że nie są one wygodne dla wszystkich i wielu w ogóle ich nie używa. Poduszka pod plecy jest odpowiednia tylko dla szczupłych użytkowników i pozwala wygodnie jest przechylić głowę na zagłówku w pozycji rozluźnionej, ale nie podczas intensywnej pracy.

Prawie wszystkie nowoczesne fotele do gier są wyposażone w podłokietniki o regulowanej wysokości, szerokości, długości i kącie w płaszczyźnie poziomej. Można je również całkowicie zdjąć, aby nie przeszkadzały w siadaniu. Ich powłoka jest przyjemna, podobnie jak szczelna guma.

W zwykłych fotelach podłokietniki są przeważnie mocowane na sztywno, a czasami stanowią element konstrukcyjny, na którym opierają się oparcia i nie można ich zdjąć. W niektórych modelach w najlepszym przypadku można je obniżyć, aby podjechać bliżej stołu. Wysokiej jakości fotele do gier mają wzmocnione gumowane koła, które nie powodują dużego hałasu ani nie rysują podłogi. W niedrogich krzesłach biurowych kółka są słabe, z czasem mogą się zepsuć, zaciąć i nie posiadają powłoki chroniącej podłogę przed zarysowaniami.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz

Michał Brzeziński