25 marca 2021 Udostępnij

Designerskie meble biurowe – jak urządzić biuro w świetnym stylu

Projektanci wnętrz proponują nam wiele stylów wyposażenia biur, ich kombinacji i nowych interpretacji. Jakie meble i jaka aranżacja będzie właściwa dla twojego biura?

Co wpływa na wybór stylu biura

Dobre wnętrze biurowe łączy w sobie funkcjonalność i praktyczność, wygodę i przytulność. A przemyślane środowisko pracy zapewnia komfort i zmniejsza stres u pracowników. Jaki jest więc najlepszy styl wnętrza? Nawet przy jasno określonym celu nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Twoim zadaniem jest dopasowanie atrybutów każdego stylu do twoich preferencji i potrzeb biznesowych. Co wziąć pod uwagę przy wyborze stylu wnętrza:

• Kierunek działalności i wizerunek firmy;

• Twój budżet na remonty i wyposażenie;

• Geometrię i powierzchnia biura;

• Potrzeby i wygodę pracowników;

• Trendy w modzie ( planowanie biura dziś i w przyszłości );

Jeśli chodzi o trendy 2021 roku, style loftowe, minimalizm i high-tech nadal nie tracą na popularności. Pop art i techno art należą zaś do nowych liderów mody biurowej.

Styl loft

Biuro w stylu loft nadal znajduje się wysoko na liście trendów na 2021 roku. Wysokie sufity i duże okna, betonowe lub ceglane ściany, otwarte rury lub belki stropowe, meble z metalową ramą to główne cechy tego stylu wnętrza. Klasyczny loft charakteryzuje się układem open space, czyli przestrzenią przestronną, niepodzieloną żadnymi przegrodami czy ścianami, z dużą liczbą miejsc pracy. Atmosfera otwartości przekazuje nowoczesny i demokratyczny styl korporacyjny, w którym siedzibę lidera można oddzielić od obszaru operacyjnego jedynie niskimi ekranami strefowymi . Jednak kluczowe wydarzenia roku 2020, kwarantanna i przymusowa samoizolacja, nie mogły nie wpłynąć na trendy meblarskie. Nowe warunki życia, w których przywiązuje się dużą wagę do bezpieczeństwa, wpłynęły na zmianę otwartego charakteru loftów. Szklane ścianki działowe z czarnymi profilami aluminiowymi stały się stylowym rozwiązaniem do zagospodarowania przestrzennego nowoczesnych biur w stylu loft.

Skandynawski minimalizm

Innym stylem, który nie traci na aktualności, jest minimalizm. Jego filozofię można wyrazić w dwóch zwrotach: „nic ponad co konieczne” i „czas to pieniądz”. Dlatego we wnętrzu dominuje lakonizm, czyste linie, minimum dodatków i jasna kolorystyka - tak, aby nic nie odwracało uwagi od codziennej pracy. Minimalistyczne biuro jest praktyczne: w każdej chwili można je łatwo uzupełnić dodatkami lub udekorować firmowymi kolorami. W kwestii wyposażenia obowiązuje ta sama zasada - minimum mebli, maksimum przestrzeni. Aby osiągnąć ten efekt, meble muszą być proste i jednocześnie funkcjonalne, z przemyślanymi systemami przechowywania. Stoły biurowe, krzesła, regały harmonijnie wkomponowują się we wnętrze. Styl minimalizmu jest samowystarczalny i nie wymaga żadnego wystroju.

Styl Hi-Tech i sztuka techno

Nowoczesna technologia, funkcjonalność i kreatywność - to główne cechy stylu high-tech, który wpisuje się w trendy biurowe w 2021 roku. Styl ten kojarzy się z minimalizmem brakiem elementów dekoracyjnych, co rekompensuje gra światła na szkle, chromowanych i polerowanych powierzchniach mebli i ścianek działowych. Jest wybierany przez odważne firmy – często zajmujące się szeroko rozumianą informatyką. Techno-art nie jest też obcy elementom loftu: elementom architektonicznym, kolumnom, ceglanym ścianom, wielopoziomowym stropom.

Klaudia Jarosz