22 marca 2021 Udostępnij

Czy kółka w fotelach biurowych niszczą podłogę?


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Krzesło biurowe na kółkach to zdecydowanie wspaniały wynalazek. W porównaniu z tradycyjnym krzesłem to nowy poziom swobody i komfortu. Dlatego wybieramy je zarówno w pracy, jak i w domu, ale takie krzesło ma też swoje wady i słabości.

Specjalnie kółka

Kółka to najczęściej psujący się element krzesła biurowego. W większości wykonane są z tworzywa sztucznego, które działa pod dużym obciążeniem i psuje się szybciej niż inne elementy konstrukcyjne. Jednak to połowa problemu: zakup zapasowych kół nie stanowi problemu. A problem polega na tym, że twarde plastikowe koła pod dużym obciążeniem psują wykładzinę - czy to linoleum, czy laminat. Ze względu na bardzo małą powierzchnię styku ściernicy z wykładziną podłogową powstaje ogromny nacisk właściwy, który wraz z drobnymi zanieczyszczeniami prowadzi do szybkiego zniszczenia laminatu i powstania „fali” na linoleum. Eksperci zauważają, że niezależnie od twardości i wytrzymałości powłoki, podłoga pod krzesłem może zostać uszkodzona przez rolki po 3-4 miesiącach użytkowania krzesła.

Aby chronić podłogę przed zadrapaniami spowodowanymi przez kółka, dostępne są dwie opcje: gumowe kółka i mata ochronna. Trzeba przyznać, że o wiele łatwiej jest zapobiec konsekwencjom, niż później naprawiać swoje błędy, zwłaszcza jeśli podłoga jest droga i trudno będzie ją przywrócić. Specjalne gumowane kółka pokryte są specjalną warstwą poliuretanu. Dzięki niej powierzchnia nie jest twarda, ale miękka, a zatem ma znacznie mniejszy wpływ na wykładzinę podłogową. Jednocześnie materiał jest bardzo trwały i odporny na ścieranie, takie rolki wytrzymują znacznie dłużej niż wersje z twardego plastiku. Czasami używa się innych materiałów, wszystkie są trwałe i zapewniają miękkość rolkom. Ten wariant został specjalnie opracowany do podłóg parkietowych i laminowanych. Wachlarz opcji jest duży. Jeśli plastikowe kółka są dostępne tylko w jednym kolorze, to modele półmiękkie mogą mieć różne kolory, co poprawia wygląd krzesła i pozwala nie tylko zabezpieczyć podłogę przed uszkodzeniami, ale także uzyskać poprawę estetyki.

Materiał

Ważny jest też materiał, jaki jest położony na podłodze lub z jakiego wykonana jest podłoga. Przede wszystkim podłoga musi być często odkurzana, żeby zminimalizować ilość drobnych elementów, które mają olbrzymi wpływ na uszkadzanie podłogi. Jeśli zatem nie chcemy stosować specjalnych kółek, możemy osłonić czymś podłogę. Może to być wykładzina lub dywan. W takim przypadku gładkie, gumowe kółka wręcz będą niewskazane, gdyż fotel będzie zapadał się w miękkim dywanie. Jednocześnie plastikowe kółka nie będą niszczyć podłogi. Możemy też użyć specjalnej maty, która wykonana jest z tworzywa sztucznego i skutecznie chroni podłogę przed zniszczeniem – tworząc zastępczą powierzchnię. Tego typu maty możemy dostać w sklepach meblowych i dostępne są w wersji przezroczystej, tak aby nie „psuć” efektu i charakteru podłogi lub też tańszej nieprzezroczystej. W takim przypadku warto wybrać matę, która będzie pasować do aranżacji wnętrza i kolorów pomieszczenia.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Kontener podbiurkowy Wuteh KO-4 Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Lada recepcyjna Sove SV-92 Kup teraz

Klaudia Jarosz