5 czerwca 2017 Udostępnij

Jak urządzić pokój tematyczny dla dziecka

Pokój dziecka to pewien azyl dla nich. Tam dzieci będą odpoczywać, bawią się, uczą, chowają pierwsze prowadzone pamiętniki i będą spotykać się ze znajomymi. Takie miejsce jest potrzebne, by poczuć, że prywatność jest również w ich przypadku chroniona. Pokój tematyczny, a więc taki który będzie odwoływał się do dziecięcych pasji czy też znanych bajek to marzenie każdego starszego i młodszego brzdąca.

Otaczając się swoimi ulubionymi kolorami i gadżetami, dzieci chętnie przebywają w takim wnętrzu i czują się szczęśliwsze. Urządzenie pokoju tematycznego wcale nie będzie trudniejsze niż zwykłego wnętrza. Gdy poznacie wskazówki tutaj opisane łatwiej będzie taki pokój stworzyć.

Zanim udamy się na zakupy na pewno warto będzie zaopatrzyć się w potrzebne do remontu rzeczy. Pamiętajmy, by z dzieckiem wcześniej porozmawiać. To ono powinno w dużej mierze decydować o tym, w jakiej kolorystyce powinien być utrzymany pokój, co powinno się w nim znajdować, a przede wszystkim jaki ma być wiodący temat. Oczywiście ostatecznie rodzic będzie decydował o tym jak ma wyglądać pokój dziecka, natomiast warto te sugestie podawane przez dziecko również powinny być brane pod uwagę.

Podstawowe wyposażenie pokoju

Nie ma znaczenia czy chodzi o pokój tematyczny czy nie podstawowe wyposażenie zawsze będzie takie samo. Wnętrze przygotowywane dla dziecka powinno mieć trzy strefy nawet jeśli będzie to bardzo małe wnętrze. Pierwsza strefa to oczywiście miejsce wypoczynku. Tam musi się znajdować łóżko, powinno być zorganizowany teren, w którym dziecko będzie wypoczywało. Druga sprawa to miejsce do zabawy, które również ma duże znaczenie i powinno być brane pod uwagę. Dziecko musi mieć w pokoju taki teren, na którym będzie mogło skupiać się na zabawie.

Bezpieczny pokój

Najczęściej tym najlepszym miejscem do zabawy będzie po prostu podłoga i tam takie miejsce warto przygotować. Trzeci element pokoju to miejsce do nauki. Prędzej czy później każdy dziecięcy pokój będzie stawał się również miejscem nauki, dlatego ta kwestia również musi być wzięta pod uwagę. Tutaj konieczne będzie stworzenie miejsca z biurkiem i wygodnym fotelem dla dziecka.

Jak wprowadzić tematyczność?

Jeśli jesteśmy już po rozmowie z dzieckiem i strefy są wydzielone będzie można wprowadzić do pokoju elementy tematyczności. Tutaj trzeba brać pod uwagę to jakie upodobania ma dziecko, można między innymi postawić na fototapety, które nawiązywać będą do tego co wzbudza największe zainteresowanie dziecka. Można zestawić różne tapety tworząc odpowiednią tematyczność wnętrza. Na pewno rozwiązaniem będzie również wprowadzenie różnorakich dodatków i gadżetów, które nawiązywać będą do tych tematów, które mają być w danym pokoju wiodące. Marzenia dziecka powinny być dla nas bardzo ważne i na pewno warto je brać pod uwagę. Wprowadzenie tematyczności do wnętrz będzie dla dzieci bardzo istotne i dlatego akurat nad spełnieniem tego właśnie marzenia warto będzie popracować, by dziecko miało dla siebie taki wyjątkowy pokój, który będzie idealnie nawiązywał do tej tematyki, która dla dziecka jest najważniejsza.

Piotr Mierzwa